Mulatu Astatke

O artyście

Mulatu Astatke – multiinstrumentalista, aranżer, ojciec chrzestny ethio-jazzu. Jego artystyczna droga jest niezwykłą historią Etiopczyka, który po studiach muzycznych w Londynie jako pierwszy afrykański student dostał się do prestiżowego Berklee College of Music w Stanach Zjednoczonych, gdzie studiował wibrafon i perkusję w zakresie improwizacji jazzowej. Zainteresowany muzyką latynoską, nagrał pierwsze albumy już w latach 60. Na początku kolejnej dekady Astatke rozpoczął największą przygodę swojego życia z powodzeniem zaszczepiając jazz i rytmy latynoskie na grunt tradycji etiopskiej, co zaowocowało muzyczną rewolucją po jego powrocie do kraju. Jako aranżer podkreśla wielki wpływ, jaki wywarły na niego osiągnięcia najwybitniejszych postaci z tej dziedziny, przede wszystkim Gila Evansa i Duke’a Ellingtona. Ten ostatni zaprosił go do udziału w trasie koncertowej swojego zespołu po Etiopii. 
 
Po względnym okresie ciszy w jego działalności w latach 90., ponownie zaskarbił sobie uznanie melomanów wydając cykl Éthiopiques, szczególnie ostatnim z nich, Vol. 4: Ethio Jazz & Musique Instrumentale (Buda Musique, 1998). W 2005 roku nagrał siedem utworów do filmu Broken Flowers Jima Jarmuscha, podbijając tym samym serca miłośników kina. Od jego muzyki nie stronią także sławy hip-hopu: Nas, Damian Marley, Kanye West, Cut Chemist i Knaan, którzy z powodzeniem samplują jego kompozycje.
  
Mulatu Astatke tworzy muzykę naznaczoną tanecznością i afrykańskim groovem, która jest nośnikiem niezwykle pozytywnej energii, ogniwem łączącym kontynenty i pokolenia. Długo wyczekiwany album Sketches of Ethiopia (Jazz Village, 2013) to dzieło multikulturowego zespołu-orkiestry Steps Ahead Band, pobrzmiewające rdzennym etiopskim instrumentarium, duchem nagrania Sketches of Spain Milesa Davisa, jak również African Suite Ellingtona.
 

Nadchodzące koncerty

Brak koncertów

Przeszłe koncerty

Informacje

Zamów newsletter

Zapisz się i bądź na bieżąco.

kup BILET

Tu znajdziesz pełną listę punktów sprzedaży biletów na nasze koncerty. Więcej

darmowe WEJŚCIÓWKI

Cyklicznie losujemy darmowe bilety na nasze koncerty. Więcej

Dołącz do nas