Anja Garbarek

O artyście

Anja Garbarek urodziła się w 1970 roku. Jest córką słynnego kompozytora i saksofonisty, Jana Garbarka. W młodości planowała karierę aktorska i rozpoczęła edukację w tym kierunku. W trakcie studiów aktorskich miała okazję śpiewać i od razu zwróciła uwagę przemysłu muzycznego. Debiutowała albumem " Velkommen Inn" ("Come On In") z 1992 roku. Po nagraniu płyty ruszyła w trasę koncertową i stało się oczywiste, że jest artystką z niepowtarzalnym talentem.
 
Jej druga płyta "Baloon Mood", która pojawiła się w 1996 roku, to już bardziej ambitny krążek nagrany z Mariusem DeVries - producentem takich gwiazd jak Massive Attack, Bjork. Rok później Anja przeprowadziła się do Londynu, "musiałam coś zrobić, by dorosnąć" - mówi. Podpisała tu kontrakt z Virgin Records. Jej debiut w tej wytwórni, krążek "Smiling & Waving", został wydany w 2001 roku, między innymi przy współpracy z Markiem Hollisem - liderem zespołu `Talk Talk` i Robertem Wyattem. Album zebrał bardzo entuzjastyczne recenzje za śmiałe połączenie elektronicznych dźwięków z instrumentami akustycznymi i eterycznym, nieziemskim głosem wokalistki.
 
Zanim pojawiła sie następna płyta sygnowana jej nazwiskiem Anja Garbarek miała okazję tworzyć muzykę do filmu słynnego francuskiego reżysera Luca Bessona "Angel-A" ( 2005).  Jest to opowiedziana w czarno-białej tonacji historia człowieka, który na swej drodze spotyka tajemniczą kobietę.
 
W końcu po czterech latach ukazuje się kolejna długo wyczekiwana płyta "Briefly Shaking" . Tak długie przerwy między wydawaniem kolejnych albumów są normalne dla Anji Garbarek. "Pomyśl o malarzu, który robi wystawę swoich obrazów. Nie można go popędzać. Praca nad albumem to dla mnie właśnie coś takiego."
 
Nawet jeśli cztery lata to średni czas Anji Garbarek między wydawaniem płyt, okres jaki upłynął od ukazania się "Smiling & Waving" był dla niej szczególnie intensywny. W okresie tym została matką, a w 2003 roku jej rodzina z powrotem przeprowadziła się do Norwegii. Wydarzenia te wywarły niezwykle silny wpływ na jej najnowszą płytę "Briefly Shaking".
 
Jednym z najbardziej efektownych elementów na "Briefly Shaking" jest sposób, w jaki Garbarek używa swojego głosu niczym jeszcze jednego instrumentu w swojej muzyce, by stworzyć coś co sama nazywa "dźwiękowymi obrazami ze słów" ("sound pictures with words"). W przeszłości jej głos był porównywany z głosem Bjork i Stiny Nordenstam. Jednak ona sama stwierdza, że jeśli chodzi o kobiecy wokal, który tak naprawdę ją inspiruje, należy wymienić Kate Bush, Laurie Anderson i Billie Holiday.
W wielu krajach album "Briefly Shaking" zawędrował na najwyższe miejsca w notowaniach sprzedaży płyt, a pochodząca z niego piosenka "The Last Trick" pojawiała sie na wielu listach przebojów. Tak było również w Polsce, np. na Liście Przebojów Trójki prowadzonej przez Marka Niedźwieckiego.
 
skład zespołu:
Anja Garbarek - śpiew
Hakon Kornstad - saksofony, instr. klawiszowe
Havard Jacobsen - instr. klawiszowe
Kristian Kvalevag - gitary
Eirik Oyen - gitara basowa
Wetle Holte - perkusja, instr. klawiszowe
Mariann Lisland - instr.perkusyjne, śpiew
 
 

Nadchodzące koncerty

Brak koncertów

Przeszłe koncerty

  • 26.06.2007, Zamek w Szczecinie, Szczecin Music Fest 2007,Anja Garbarek

Zamów newsletter

Zapisz się i bądź na bieżąco.

kup BILET

Tu znajdziesz pełną listę punktów sprzedaży biletów na nasze koncerty. Więcej

darmowe WEJŚCIÓWKI

Cyklicznie losujemy darmowe bilety na nasze koncerty. Więcej

Dołącz do nas